Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ και Β΄ τάξης  του Δημοτικού Σχολείου Συκέας,  συνοδευόμενοι από τις δασκάλες τους, επισκέφθηκαν τη Δημόσια Βιβλιοθήκη Μολάων  την Τετάρτη,  8 Νοεμβρίου. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στους χώρους τις Βιβλιοθήκης και ενημερώθηκαν για τις υπηρεσίες που προσφέρει.

Έπειτα μέσα από το βιβλίο «Το μολύβι της Μαλάλα Γιουσαφζάι», γνώρισαν τη ζωή της Μαλάλα Γιουσαφζάι στην οποία απονεμήθηκε το Νόμπελ Ειρήνης, σε ηλικία 17 ετών, για τον αγώνα της για το δικαίωμα των κοριτσιών στην εκπαίδευση. Άκουσαν ένα παλιό ινδικό παραμύθι και τέλος κατασκεύασαν τα δικά τους χρωματιστά μολύβια εμπνευσμένα από την αφίσα « Τα βιβλία είναι τα μαγικά μας μάτια».

Για να γνωρίσουν τα παιδιά κάποια από τα βιβλία της Παιδικής Λογοτεχνίας, παίξαμε «Παντομίμα» με τους τίτλους των βιβλίων .Τα παιδιά με κινήσεις περιέγραφαν το βιβλίο της επιλογής τους και οι συμμαθητές τους προσπαθούσαν να το ανακαλύψουν .

Οι μικροί μαθητές πρόσφεραν στο προσωπικό της Βιβλιοθήκης ευχαριστήρια κάρτα και όμορφες ζωγραφιές.

Επίσκεψη μαθητών της Α΄ και της Β΄ τάξης  του ΔΣ Συκέας – Μεταμόρφωσης