Οι μαθητές και οι μαθήτριες   του Δημοτικού Σχολείου Ρειχέας,  συνοδευόμενοι από τον δάσκαλό τους κ. Νίκο Νικολακάκο, επισκέφθηκαν τη Δημόσια Βιβλιοθήκη Μολάων  τη Δευτέρα  15 Μαΐου. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το Εργαστήριο Ζωγραφικής ‘‘Σόνια Ντελονέ”, ενταγμένο στον κύκλο εκπαιδευτικών προγραμμάτων με τίτλο “Σημειωματάρια Τέχνης” που σχεδιάζει η Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδας και συντονίζει το Δίκτυο Ελληνικών Βιβλιοθηκών .

Σημειωματάρια τέχνης: Σόνια Ντελονέ

“Η τέχνη δεν είναι μόνο κάτι που το κοιτάζουμε. Μπορούμε να την οδηγούμε, να καθόμαστε πάνω της ή να τη φοράμε” από το βιβλίο “Σόνια Ντελονέ, μια ζωή γεμάτη χρώμα” Γνωρίσαμε τη ζωή της Σόνια Ντελονέ, παρατηρήσαμε πίνακες που ζωγράφισε, εντυπωσιαστήκαμε από την προσπάθειά της να εντάξει περισσότερο χρώμα στη ζωή των ανθρώπων.

Με αυτοσχέδιες σφραγίδες τυπώσαμε χρωματιστούς κύκλους στο λευκό χαρτί, ταξινομήσαμε τα χρώματα σε θερμά και ψυχρά.

Τέλος φτιάξαμε τις δικές μας συνθέσεις με πολύχρωμους κύκλους, ημικύκλια και τόξα χρησιμοποιώντας ξυλομπογιές και κηρομπογιές.

Επίσκεψη των μαθητών του Δημοτικού Σχολείου Ρειχέας στη “Ρουμάνειο” Βιβλιοθήκη